A művészeti érték és kompozíció
A kép középpontjában Szent Mihály arkangyal áll, amint legyőzi a gonoszt, amelyet itt a sötét, bestiális alak testesít meg. A kompozíció dinamikája a barokk művészet jellegzetes vonásait tükrözi: a figurák mozgásban vannak, Mihály lendületes, hősies testtartása élesen kontrasztban áll az alul elhelyezkedő gonosz erőtlen, megsemmisülő alakjával. A festő finom részletekkel dolgozott: Mihály arca éteri nyugalmat sugároz, míg a harci viselete - az aranyozott sisak, páncél és a vörös köpeny - a mennyei hatalmat és győzelmet szimbolizálja.
A színek és fényhatások játéka
A festményen erőteljesen jelen van a barokk kedvelt eszköze, a Chiaroscuro – a fény-árnyék drámai ellentéte. Mihály alakját hátulról aranyló fény veszi körül, mintha égi sugárzás emelné ki őt a sötétségből, ezzel is hangsúlyozva mennyei küldetését és győzelmét a gonosz fölött. A földi lény, akit Mihály lábbal tipor, sötétebb, komorabb színekben jelenik meg, mintha az árnyék birodalmának része lenne, ezáltal még erőteljesebbé téve a kontrasztot.
A történelmi háttér és szimbolika
A festmény eredeti, barokk korszakban készült oltárképének szimbolikáját is érdemes megemlíteni. Szent Mihály a mennyei seregek vezére, aki a jó és a rossz örök harcát testesíti meg, ez a kép pedig annak a pillanatnak állít emléket, amikor az isteni igazság és fény győzelmet arat. Mihály alakjában egyszerre jelenik meg a harcos és a védelmező angyal képe, aki a hit védelmezőjeként és az egyház patrónusaként is szolgál. A kép tehát nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem mély spirituális tartalommal is.
Mindenkit szeretettel vár a Kamrakiállítás és a Szent Mihály-oltárkép, Veszprém múltjának egy értékes darabja, ezen kívül szeretettel ajánljuk a Work in Progress vársétáinkat, ahol megismerhetik a jelenleg is zajló várnegyed-megújulás részleteit.
WIP 2024 vezetett várséta (szombat-vasárnap: 11:30; 14:00 és 16:00 órakor) – Regisztráció itt.
Nyitvatartás:
Az ajándékbolt szombati és vasárnapi napokon várja vendégeit.
Várunk mindenkit szeretettel!