Image

Mi történik?

Hogyan zajlik egy ekkora műemlék-helyreállítás? Mik a projekt lépései? Hol tartunk most? Mikor lesz kész?

Kutatás

Első lépés a kutatás. Így nevezünk minden előkészítő tevékenységet, aminek a célja, hogy minél jobban megismerjük az adott műemléket. Kutatjuk a történetüket, eredeti állapotukat és azt, hogyan alakították át őket az évszázadok során. Gyakran rejtőzködő értékekre bukkanunk a föld alatt vagy a falak és vakolatrétegek mögött. A régészek és művészettörténészek, a múlt kutatói mellett mérnökök és restaurátorok diagnosztizálják a műemlékek állapotát, hogy pontosan meg lehessen határozni, milyen beavatkozások biztosítják legjobban a fennmaradásukat.

Kutatás

Koncepcióalkotás

A kutatások során felhalmozott információt a rendkívül komplex tervezési fázisban dolgozzuk fel. Az építészeti tervezés során a teljes érsekségi épületegyüttes funkcióanalízise alapján a mindennapi használat igényeit és korszerű műszaki követelményeit kell összehangolni a műemlékvédelmi szempontokkal. A koncepcióalkotás és tervezés a falképek és műtárgyak restaurálása esetében kisebb léptékű, de ugyanolyan összetett feladat, mint az épületeknél – ráadásul azokkal szorosan összefügg. Mit tudunk megmutatni a múltból? Mit hangsúlyozzunk és mi kerüljön háttérbe? Dilemmák, döntések, alternatív megoldások.

Koncepcióalkotás

Kivitelezés

A WIP ‘23 nem klasszikus kiállítás. Küldetése, hogy az építőipari és restaurátori kivitelezés ne távol tartsa, hanem éppen közelebb engedje a látogatókat az épületekhez, műtárgyakhoz, és az általuk hordozott kulturális örökséget a megőrzésükre irányuló folyamatokon keresztül, élményszerűen mutassa be. A látogatói útvonalak jelentős része az építőipari kivitelezés területein vezet keresztül, melyeken rövid időre megállított, vagy éppen folyamatban lévő tevékenységek tekinthetők meg. A WIP’ 2023 tehát egyszeri, soha vissza nem térő alkalmat jelent az érdeklődők számára, amikor új nézőpontokból, a kulisszák mögé tekintve ismerhetik meg a helyszíneket.

Kivitelezés